Co pomaga zajść w ciążę? Kluczowe czynniki wpływające na płodność

„`html

Co pomaga zajść w ciążę?

Optymalny czas na poczęcie

Największa szansa na zajście w ciążę jest podczas owulacji, gdy jajeczkowanie odbywa się w cyklu miesiączkowym kobiety. Zazwyczaj dzieje się to około 14 dni przed następną miesiączką przy typowym 28-dniowym cyklu. Kobiety są najpłodniejsze między 20. a 25. rokiem życia; w tym wieku ryzyko problemów z płodnością jest najmniejsze. W Polsce przeciętna kobieta rodzi pierwsze dziecko w wieku 27,8 lat, ale po 35. roku życia płodność maleje, zwiększając ryzyko genetycznych wad u płodu.

BMI również wpływa na płodność. Kobiety o BMI w przedziale 18,5-24,9 mają największe szanse na ciążę. WHO wskazuje, że zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą zakłócać cykl menstruacyjny i jakość komórek jajowych, utrudniając ciążę. Również płodność mężczyzn zmniejsza się z wiekiem, a zdrowie oraz styl życia wpływają na zdolność poczęcia dziecka.

Znaczenie zdrowia obojga partnerów

Zdrowie fizyczne i psychiczne partnerów odgrywa kluczową rolę w zdolności do poczęcia. Zanim zdecydujecie się na dziecko, warto przeprowadzić badania zdrowotne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne oraz GUS sugerują różne badania, które mogą pomóc wykryć ewentualne problemy utrudniające ciążę.

BadanieKobietaMężczyzna
Badania hormonalneTakTak
Badanie USG narządów rozrodczychTakNie
Analiza nasieniaNieTak
Profil lipidowyTakTak
Badania genetyczneRzadziejRzadziej

Zrównoważony styl życia, czyli zdrowa dieta, regularna aktywność fizyczna i unikanie stresu, również korzystnie wpływa na płodność.

Rola suplementacji w przygotowaniu do ciąży

W przygotowaniach do ciąży ważna jest suplementacja witamin i minerałów. WHO i Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zalecają kwas foliowy, witaminę D3, jod i DHA. Produkty takie jak Mama DHA dostarczają potrzebnych składników, wspierając zdrowie matki i dziecka.

  • Kwas foliowy: Pomaga zapobiegać wadom cewy nerwowej.
  • Witamina D3: Wspomaga rozwój układu kostnego.
  • Jod: Niezbędny dla pracy tarczycy.
  • DHA: Ważny dla rozwoju mózgu dziecka.

Badania sugerują, że odpowiednia suplementacja może zwiększyć szanse na zdrową ciążę i pomagać unikać niektórych problemów zdrowotnych.

Czytaj:  Czy w wieku 60 lat można zajść w ciążę dzięki metodom wspomaganego rozrodu?

„`

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *